2 Ocak 2016 Cumartesi

"Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları"

2015 yılı için kendime okuma hedefi koymuştum.
2015'te 15 Klasik
ve toplamda 50 kitap diye...
15 klasik tamam
ama 50 kitabı tamamlayamadım. 47 de kaldım ...

neyse esas sorun o değil ve, ben unutuyorum okuduklarımı iyi mi...
epeydir var bu sorunum.. bunuyo muyum nedir.

uzatmayım, baktım harbi harbi unutuyorum, hiç okumamış gibi oluyorum falan, bari dedim öğrenciliğimizde öğretmenlerimizin uyguladığı taktiği uygulayım..
yani özet yazayım..

2016 için aldığım karar da bu...
burada blogda okuduğum kitapların özetlerini paylaşacağım..

şimdiden uyarayım okumayı düşündüğünüz kitaplar varsa benim  özetleri okumayın, zira ben giriş gelişme sonuç şekline yazıp geçeceğim.
hem aklımda kalıcı olsun hem de unutursam geri dönüp bakıp hatırlayım diye....

2016'ya bitpazarlarında, sahaflarda vs buldukları fotoğrafların koleksiyonun yapan bir kaç fotoğrafçının elindeki fotoğraflardan esinlenerek yazılmış bir romanla başladım.
"Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları"

Yazar: Ransom Riggs

Beğenmedim diyemem, iki günde bitti zaten. Ama bayağı bayağı çocuk kitabı aslında. Fantastik Masal demek çok daha mümkün bence türüne romandan ziyade.

karakterler:
Jacob -romanın baş kahramanı
Büyükbaba Abraham Portman
Bayan Peregrine
Emma Bloom
Millard Nullings
diğre tuhaf çocuklar
Jacob'un anne ve babası

ÖZET
Abrahan Portman çok küçük yaşta bütün ailesinin öldüğü savaştan şans eseri kurtulabilen ve Galler'deki bir yetimhanede büyüdüğünü anlatan bir yaşlı adamdır. Büyüdüğü yetimhanede acayip şeyler yaşadığını anlatarak ve buradaki arkadaşlarına dair enteresan fotoğraflar göstererek büyüttüğü oğlu aklı ermeye başladığı zaman babasının hayal gücünün uydurmaları olduğunu düşünüp gülüp geçmiştir bunlara. Sonrasında bu oğlundan olma torun Jacob'u da benzer öykülerle büyütmüştür.
Gösterdiği fotoğraflarda tuhaf şeyler yapabilen çocuklar vardır. Ayakları yerden kesilmiş uçabilen bir kız

kocaman bir kayayı kolayca tek eliyle kaldırmış bir oğlan

görünmez birisi giymişçesine ayakta durabilen kıyafetler

arkasına bir yüz çizilmiş bir kafa

Başlarda tüm bunlara kayıtsız şartsız inanan Jacob da babası gibi zamanla hikayelerin hayal ürünü fotoğrafların ise hileli oldukları kanaatine varmış, bunu da büyükbabasına söylemiş ve "inanmıyor musun? sen bilirsin" cevabını almıştır.

Büyükbaba son zamanlarda hastalanmış ve unutkanlık belirtileri göstermeye başlamıştır. Yetimhaneden çıktıktan sonra savaşa katılmış olduğu için savaşa ve silahlara dair takıntısı olduğunu düşündürtmektedir aileye zira evinin bahçesinde bir kulübeye bir çok silah yığmıştır. oğlu son dönemlerdeki tavırlarından endişendiği için bu deponunn anahtarını saklamıştır.

Jacob tatillerde annesinin ailesinin sahibi olduğu marketler zincirinde çalışmaktadır. Bir gün işteyken bir telefon gelir büyükbabasından, adam ısrarla anahtarların yerini sormakta "onca yıldan sonra beni buldular, peşimdeler, onlarla nasıl savaşacağım" demektedir.

savaş sırasında yaşadıklarıyla ilgili uydurduğu canavar ve büyülü ada hikayeleri artık tehlikeli olmaya başlamıştır.

ısrarla anahtarları istediğini canavarların geldiğini söyleyip  Jacob direnince sinirlenip anahtarlar babanda kalsın, cesedim de onun olsun diyerek telefonu kapatır. Jacob babasını arayıp durumu anlattığında babası büyükbabayı ziyaret edip duruma bakmasını rica eder.
Jacob da külüstür bir arabası olan arkadaşı Ricky den rica eder ve beraber büyükbabanın evine giderler.
Büyükbabayı evde bulamazlar ve ormana doğru yürüdüğünü fark ederler.. ararken ormanın içlerine doğru bir koridor fark eden Jacob oraya girince büyükbabasını yüzüstü yerde yatarken bulur.
Hala yaşadığını farkedip onu çevirdiğinde Jacob karnında çok derin yaralar olduğunu görür.
onu kaldırmaya çalışırken büyükbaba "Jacob adaya git burası güvenli değil" ve "Kuşu bul, döngünün içinde, ihtiyar adamın mezarının diğer tarafında 3 eylül 1940" demiştir. Jacobun bir şey anlamadığını fark edince de son gücüyle " emerson, mektup, neler olduğunu onlara anlat" diyebilmiştir.
Bu arada Jacob izlendiğini hissederek el fenerini ormana doğru tuttuğunda ağzından yılan balığı benzeri bir sürü dil sarkan bir canavar görüp çığlık atmıştır.

Bu hadise sonrasında Jacob iyiden iyiye içine kapanmış gördüğü canavarı görmediğini söyleyen tek arkadaşı Ricky ile dahi arası bozulmuştur. Büyükbabasının ona vermeye çalıştığı mesajla alakası araştırma yapmış, bir çok alternatifi denemiş bir sonuca ulaşamamış, en sonunda ailesinin ısrar ettiği psikolojik desteği almayı kabullenmiştir.
bu arada babasıyla dedesiyle ilgili konuşup ona anlattığı hikayeleri babasın da anlattığını ama babasının ciddiye almadığını, hatta babasının dedesine kırgın olduğunu çünkü gençliğinde mektuplaştığı bir sevgilisi olduğunu kızkardeşiyle o mektupları yakaladıklarını anlatmıştır.
Jacob psikolojik yardım sürecinde  Dr. Golan isimli bir psikologdan çok fayda görür, artık gördüğü canavarı dedesinin anlattıkları sebebiyle hayal ettiğini kabullenmiştir.
16. doğum günü için annesi bir süpriz parti düzenler. Bu partide halası ona bir kitap hediye eder. Aslında bu kitabı dedesi Jacob'a bırakmış, halasın onun evinde bulmuştur.
Kitap Emerson'un seçilmiş eserleri'dir. içinde dedesinin Jacob Magellan Portman'a ve ileride keşfedeceği dünyalara diye yazdığı bir not vardır. Ayrıca kitabın içinden Okul Müdiresi Pregrine imzalı bir mektup da çıkar. Adadaki hayattan söz eden  oraya dönmeyi düşünüp düşünmediğini soran bir mektuptur. Bayan Peregrine'in pipo içerken çekilmiş silüet şeklinde bir fotoğrafı da eklenmiştir mektuba.
Jacob dedesinin ölürken söylediklerini anımsar, Emerson'daki mektup işte budur. Mutlaka adaya gitmesi gerektiğini anlar. Bu konuda ailesini ikna etmesi imkansıza yakınken süpriz bir biçimde psikoloğu Dr. Golan'dan destek görür. Dr. Golan oraya giderek her şeyin ne kadar hayal ürünü olduğunu kendi gözleriyle görmesinin sağlığı için çok faydalı olduğunu söyler. Bu arada bir kuş gözlemcisi olan babası da bahsi geçen adada çok nadir kuşlar olduğunu öğrenince onları gözleyip bir kitap yazmaya karar verir ve baba oğul iki haftalığına Gallerdeki o ufak adaya giderler.
zor şer adanın ikamet edilebilecek tek odasını tutup kalmaya başlarlar. Jacob yetimhaneyi gidip gezer, savaş sırasında bombalanmış ve her tarafı çökmüştür. yetimhanede desinin odası olduğunu sansığı bir odada bir sandık bulur sandığı açamayınca yukardan atarak kırılmasını sağlar içinden dedesinin ona gösterdiklerine benzer bir sürü fotoğraf çıkar. bu sırada birilerinin kendini gözetlediğini fark ederve bir kız çocuğunun  peşine düşer. Adadaki bataklıkta bulunana ve şimdi müzede sergilenen fosilleşmiş insan cesedinin bulunduğu yerde bir tünele kaçar kız ve Jacob da arkasından gider.. kendini ışıl ışıl güneşte bulur tünelden çıkınca ama kızın izini kaybetmiştir.
Kasabada bir çok macera yaşadıktan sonra peşine takıldığı kız -ki bu Emma'dır- yetimhaneye götürülür. Yetimhane dimdik ayakta durmaktadır.
Öğrenir ki yetimhane içinde yaşayan tuhaf çocuklarla birlikte bombanın düştüğü günün bir öncesine yani 3 Eylül 1940'a sabitlenmiştir. Bu bir döngüdür.Döngülere ancak sıradışı yetenekleri olan tuhaf çocuklar dahil olabilmektedir. Ve dönüp dönüp hiç büyümeden aynı günü huzur içinde yaşamaktadırlar.
Bu ve buna benzer kimi döngüler vardır dünyanın farklı yerlerinde ve farklı tarihlere kilitlenmişlerdir. döngülerin başında ymbryne denen istediklerinde kuşa dönüşebilen kadınlar bulunmakta ve hergün saati gelince döngüyü sıfırlamaktadırlar.
döngüde yaşayan çocuklardan biri uçabilmekte; biri -ki bu Emma- ateş topları yapabilmekte biri kayaları kaldırabilmekte biri görünmez vs vs
büyükbaba da bir tuhaf çocuk olduğu için bir süre burada yaşamış o zamanlar Emma ile birbirlerine aşık olmuşlar sonra savaşta ailesinin öldürenlerden intikam almak istediği için döngüden çıkıp savaşa katılmış ve kendine bir hayat kurmuştur.
Jacob gündüz babasına kimi yalanlar uydurup döngüde geceleri günümüzde yaşayarak zaman geçirmekte, dedesinin sırrını çözmeye çalışmaktadır.
Böylelikle uzun zaman önce tuhaflar arasında ihtilaf çıktığını bir kısım tuhafın zzamanı askıya almanın yanında tersine çevirerek ölümsüzlüğü bulma hevesine kapıldıklarını ve Bayan Peregrine'in iki erkek kardeşinin de bu fikre kapılıp kötülerden olduklarını öğrenir.
Ölümsüzlük çalışmalarını yapmak için Sibirya tundralarında bir döngüye gittiklerini ve orada uğraşırken korkunç bir patlama meydana geldiğini bu patlama sonrası muhaliflerin sadece gölgeleri görünen canavarlara dönüşüp tuhaflara saldırmaya başladıklarını anlatır ona bayan peregrine.
Gölgelere dönüşmüşlerdi ve bir gölge yeterli sayıda tuhaf kanı içerse bir hortlağa dönüşebiliyordu. Hortlklar tıpkı insanlara benzeyen ve gölgelere tuha eti sağlamakla görevli yaratıklardı. tüm tuhafları öldürüp gölgelerin tamamını hortlağa çevirme amacındaydılar. Hortlakları insandan ayırmanın tek yolu gözbebeklerinin olmayışıydı.
Jacob bu gerçekleri öğrendiği sırada dedesindeki tuhaflığın da sadece gölgesi görünebilen canavarları görebiliyor olmak olduğunu ve döngüye tuhaf olmayan kimsenin giremeyeceğini de öğrenmiş olur. dedesinin öldürüldüğü gece gördüğü canavarı anımsayınca kendisinin de tıpkı dedesi gibi canavarları görebilen bir tuhaf olduğu ortaya çıkar.
Jacobdan döngüde kalıp onlarla yaşamasını isterler ama Jacob arada kalmıştır. Canavarlar dedesini bulduklarına göre peşlerinde demektir.
Bu arada günümüzdeki kasabaya yeni bir kuş gözlemcisi gelmiş Jacob'un babasının da buna morali bozulmuştur. Çıkartmak istediği kitabı adamın ondan önce çıkartacağını düşünmektedir. Bu sebeple de eve dönmeye karar vermiştir. Jacob her şeyi geride bırakıp evine dönmek istese de artık öğrendikleriyle bunu yapması imkansız gibidir. Hortlaklar onun da peşine düşeceklerdir dedesi gibi.
Bu arada diğer döngülerden bir tanesi saldırıya uğramış ve tuhaf çocuklar öldürülmüştü. Bayan Peregrine döngüde kuş uçurmuyordu.
Jacob babasının kuş bilimciyle karşılaştığını ve adamın gece gece güneç gözlüğü taktığını öğrenince durumdan huylanır. Bu arada da kasabanın müzecisi ortadan kaybolmuştur. Daha sonra parçalanmış cesedi bulunmuş ve otopsi için almalarını bekletmek için balıkçını buz teknelerinden birine konmuştur.Jacob Emma dan hortlakların insan da yiyebildiğini öğrenir.
Tehlike yüzünden Bayan Peregrine Jacob'un döngüden çıkmasına izin vermemektedir. Ancak Jacob ortada gezinen bir hortlak varsa babasının tehlikede olduğu düşüncesiyle endişelidir. Bunu öğrenmek için döngüden kaçmaya karar verir. Emma onu yalnız bırakmaz ve tuhaflığı yeni bir yürek takarak ölüleri bir süreliğine yeniden canlandırabilmek olan Enoch da onlarla gider. Martin'i bulup canlandırmayı başarırlar ve onu bir canavarın öldürdüğünü öğrenirler. Martin onu öldürenin fosil adam olduğunu zannetmiştir oysa hortlaktır. Tam bu gerçekleri öğrendikleri sırada balıkçıya bir adam girer. Onların hakkında her şeyi bilmektedir Jacob bizi nerden tanıyorsun dediğinde adam yıllarca onu okula taşıyan otobüs şöförü sonra yıllarca bahçelerine bakan bahçıvan gibi konuşur. Jacob adamın bir hhortlak olduğunu ve uzun zamandır hayatında rolden role girdiğini anladığı anda adam Dr. Golan'a dönüşür. Jacob şok olur ama gözlerin normaldi dediğinde dr. golan lens olduğunu söyler. Hortlak canavarları görebildiği için Jacob'a onlarla çalışmasını böylece iyi bir hayat yaşamasını önerir Jacob kabul etmez. Bir şekilde elinden kurtlmayı başarırlar, döngüye döndüklerinde oranın saldırıya uğradığını Bayan peregrine in kuş suretiyle kaçırıldığını farederler.
zorlu bir savaş verip bayan peregrine i kurtarırlar ama kuş halinden insan suretine dönüşememektedir artık. Bu arada döngü de sıfırlanamamış ve çözünmüştür.
Hortlakların ymbryneleri kaçırma sebepleri onları yeni gölgeler oluşturma reaksiyonlarında kullanmak içindir.
Jacob babasına bir mektup bırakıp döngüye dönüp yeni bir ymbyrine bularak yeni bir döngüye tuhaf çocukları ulaştırmaya yardım etmeyi amçlamaktadır. o sırada babası gelir ve ona açıklama yapmaya çalışır. Babası bahsettiği arkadaşlarını hayli olduğunu hemen eve dönüp iyi bir psikiyatr bulmaları gerektiğini söylerken Jacob onunla eve dönmeyeceğini bildirince baba çok sinirlenir. O sırada kapı çalınır, Emma Olive ve Millarde gelirler. Emma alevden top yapar Olive kurşun ayakkabılarını çıkartıp uçar Millard ilaç kutularını havaya kaldırır görünmez olduğunda baba şaşırır.
Jacob abasını dedesi gibi seyahate gitmesi gerektiğine ikna eder ve tuhaf çocuklarla beraber döngüye döner.
hazırlanıp kendilerine yeni bir döngü bulabilmek için sanala binip yol koyulurlar....


Hiç yorum yok: